Jak pěstovat kustovnici

Kustovnice čínská patří k hitům posledních let. Jedná se o velice zdravé ovoce, které lidskému organismu prospívá v řadě ohledů. Velkou výhodou je možnost vypěstovat si vlastní ovoce. Kustovnici čínské se totiž poměrně daří i v našich končinách. Na následujících řádcích se podíváme blíže, jak pěstovat kustovnici v českých podmínkách.

Jak kustovnice vypadá?

V rámci pěstování kustovnice máte dvě možnosti. Můžete si jí vypěstovat kompletně sami, nebo si pořídíte již vypěstované sazenice, které se dají na trhu sehnat. Kustovnice se řadí mezi lilkovité rostliny a její květy jsou oboupohlavní, což znamená, že je samosprašná. Kustovnice není příliš složitá na pěstování. Vyhovuje jí teplejší a slunná poloha. Dále se hodí kvalitní, humózní půda s dostatečným přísunem vláhy. Plody rostou na opadavém, trnitém keři, jenž doroste do výšky jednoho až dvou a půl metrů. Keř tvoří dlouhé převislé větve, kvůli čemuž zabírá poměrně dost prostoru do šířky, a proto se doporučuje během pěstování keř prořezávat. Keř kustovnice kvete v období mezi červnem a říjnem. Má malé fialové květy, jeden až dva centimetry dlouhé plody - oranžovo-červené bobule na dlouhých stopkách, které se objevují dva až tři roky po vysazení keře.

Vysazení, hnojení a zavlažování

Před vysazením je potřeba se zamyslet, do jaké půdy kustovnici umístit. Ideálně by půda měla mít pH okolo 8 a mělo by se jednat spíše o lehčí písčitojílovitou půdu. Ideální doba na vysazení kustovnice je v průběhu března nebo dubna. Je nutné dodržovat vzdálenost 2 - 2,5 metru a v řádcích může být vzdálenost 1 - 1,5 metru. Do vykopané jámy můžete umístit vyzrálý hnůj nebo ještě lépe kompost. Půdu v okolí kustovnice mějte dobře nakypřenou a takto ji i udržujte. Odstraňujte plevel a můžete také mulčovat kůrou. Co se hnojení týká, pak chlévská mrva by se podle možností měla dodávat na podzim. Na konci dubna by mělo přijít 500-600 kg/ha močoviny a v květnu až červnu 500-600 kg/ha fosforečnanu amonného. Od konce května až po celou dobu kvetení a násady plodů by měl přijít každých patnáct až dvacet dní důsledný výživový postřik na list - listovým hnojivem. Zavlažovat rostlinu byste měli každých 25 dní od konce dubna až do poloviny června podle možností. V září a říjnu jednou až dvakrát. První a poslední zálivka by měla být o něco vydatnější (až 60 milimetrů).

Prořezávání a sklizeň

Prořezávání keře je potřebné a hlavním důvodem je snaha o omlazení větví a získání pravidelně a vysoce plodící rostliny. Základním principem je odstranění překřížených větví, zahušťujících větví, přestárlých větví a kořenových výmladků. Jarní prořezávání se dělá od poloviny do konce měsíce dubna. Odstraňují se také suché větve ze zimních měsíců. Cílem letního prořezávání je odstranění posilujících výhonů z hlavního kmene a hlavních větví. Zimní prořezávání se dělá po sklizni nebo v únoru a březnu dalšího roku. Odstranit musíte silné výhony ze spodní a vrchní části kmene, aby se udržela výška rostliny. Zlikvidujte staré, slabé, překřížené či trnité větve uvnitř koruny. Nejnižší výhony by se měly nacházet ve výšce třiceti centimetrů nad zemí. Po prořezání by výhony měly být rovnoměrně rozmístěné, aby k nim měl dobrý přístup vzduch a světlo.

Ideální doba sklizně je ve chvíli, kdy je ovoce zralé z osmdesáti až devadesáti procent. Určitě by se nemělo sklízet bezprostředně po dešti. Bobule potřebují dostatečně šetrnou péči, aby nedošlo k jejich otlačení a poškození. V případě, že ovoce chcete sušit, můžete použít přirozenou formu vzduchem nebo lze využít i mechanickou dehydrataci.