Zdravotní účinky kustovnice

O pozitivních účincích kustovnice čínské na lidský organismus jste již možná slyšeli, ale přesně nevíte, jak konkrétně plody kustovnice pomáhají. Právě s tím se pokusíme pomoci na následujících řádcích, kde se dozvíte, jaké zdravotní účinky má konzumace kustovnice čínské.

Množství prospěšných látek

Kustovnice čínská se řadí mezi nejzdravější druhy ovoce na světě, protože v sobě má celou řadu vitamínů, stopových prvků a dalších pro lidské tělo užitečných látek. Můžete se také setkat s jiným názvem pro kustovnici - goji. V Číně jsou léčebné účinky tohoto ovoce známé již více než dva tisíce roků. U nás se také začíná prosazovat a kvalitní plody můžete sehnat v lékárnách či specializovaných obchodech se zdravou výživou. Kustovnice čínská se dá dokonce vypěstovat v našem podnebí, takže nadšení zahrádkáři jistě zaplesají. Kustovnice v sobě obsahuje osmnáct druhů aminokyselin včetně esenciálních, řadu stopových prvků jako měď, železo, fosfor, vápník či selen, betakaroten a vitaminy C, E, B1, B2 či B6. Latinský název lycium barbarum kustovnice získala podle skupiny polysacharidů, jež dovedou posílit lidský imunitní systém a zpomalují proces stárnutí. Aby toho nebylo málo, v Číně je kustovnice považována za kvalitní afrodiziakum, jež u mužské části populace zvyšuje hladinu pohlavních hormonů v krvi. V kustovnici je obsaženo také germanium, což je látka velice vzácně se vyskytující v potravinách, a její působení na lidský organismus ještě nebylo dostatečným způsobem prozkoumáno, nicméně je jasné, že se jedná o důležitý a nezbytný prvek.

Efekty kustovnice na lidské zdraví

Kustovnice dokáže mít poměrně blahodárný vliv na lidský organismus. Dovede ulevovat od některých projevů astmatu a alergií. Také dokáže pomoci s léčbou některých kožních onemocnění - např. lupénka. Kustovnice působí i proti stárnutí a posiluje obranyschopnost celého organismu, takže ten si lépe poradí s nemocemi. Toto zajímavé ovoce zlepšuje též lidský zrak a dovede uklidňovat podrážděné a unavené oči. Také podporuje dobrou funkci jater a ledvin. Kustovnice zvládá snižovat krevní tlak a kladně působí i na tvorbu červených krvinek. Kustovnici využijí i lidé, kteří konzumovali nadměrné množství alkoholu, protože mezi její účinky patří i pročištění organismu. Díky svým účinkům se kustovnice dá označit za poměrně silný a účinný antioxidant. K dalším efektům patří lepší mozková činnost, paměť a podpora krvetvorby. V rámci japonské a čínské medicíny se kustovnici přisuzuje schopnost analgetického působení a také kustovnice působí proti rakovinovým buňkám v lidském těle. Karotenoidy obsažené v kustovnici kromě jiného chrání před škodlivými vlivy ultrafialového záření a napomáhají hnědnutí kůže během slunění.

Konzumace kustovnice

V případě konzumace je hodně důležité, pro jakou formu se rozhodnete. Konzumovat kustovnici můžete v čerstvé či sušeném stavu, jako šťávu, prášek nebo kapsle. Dávkování se řídí různými faktory - pohlaví, hmotnost, věk. Kustovnice není vhodná pro děti mladší dvou a půl roků. Dětem od tří let bohatě postačí jedna hrstka bobulí na celý den. Děti starší deseti roků mohou užívat stejné množství kustovnice jako dospělí - tedy cca třicet bobulí na den. Konzumace většího množství kustovnice se nedoporučuje, protože by mohlo dojít k zažívacím obtížím a pokud byste kustovnici jedli před spaním, mohly by nastat potíže s nespavostí. Když trpíte průjmy, neměli byste kustovnici užívat. Nejasná je otázka užívání kustovnice během těhotenství. Negativní účinky sice prokázány nebyly, nicméně se hovoří o riziku zvýšené krvácivosti těhotných žen. Nejlepší je konzumovat kustovnici v čerstvém stavu, avšak u nás se příliš dobře čerstvé plody sehnat nedají - museli byste si je pěstovat. Plody jinak nevydrží příliš dlouho čerstvé.