Několik receptů z kustovnice

Kustovnice se řadí k nejzajímavějším druhům ovoce, jaké na planetě Zemi vůbec můžeme najít. Jedná se o zdraví prospěšnou pochutinu, ze které se dají připravovat i další pokrmy. Na několik z nich se podíváme, abyste měli přehled, jak se dá kustovnice přichystat.

Obecné rady k přípravě kustovnice

Kustovnice se sice dá jednoduše pojídat jako čerstvý či sušený plod, ale existují i další způsoby. Velice dobrý může být čaj z kustovnice, kdy plody se zalijí horkou vodou a nechají se dvacet minut louhovat. Následně se čaj slije a vylouhované plody stále ještě lze zkonzumovat, a dokonce jsou poměrně chutné. Nejlepší možná porce kustovnice je mezi deseti až dvaceti gramy. Obecně se dá konstatovat, že během vaření by plody neměly mít kontakt s kovem, takže je musíte vařit ve skleněných, porcelánových či keramických nádobách. To samé platí o předmětech, s nimiž budete míchat, takže využívejte nádobí a náčiní z plastu, skla či dřeva. Čerstvá a sušená kustovnice chutná velice lahodně v kombinaci s ořechy a jiným sušeným ovocem ve formě griliáše. Vhodný je také odvar, který lze připravit klasicky - vařit asi jednu lžíci kustovnice ve čtvrt litru vody po dobu pěti až deseti minut a vývar následně můžete vypít a sníst společně s bobulemi.

Inspirace pro vaření z kustovnice

Vývar z kustovnice s rybími medailonky je jednou ze zajímavých možností, jak připravit kustovnici. Dosáhnete pozitivních účinků (doplnění krve, lepší oběh krve, posílení jater, projasnění zraku) a ještě si pochutnáte. Zapotřebí bude sto gramů rybích medailonků, deset gramů kustovnice, lžíce čínského vína, lžička andělikového prášku, čtyři houby shitake a šest set mililitrů kuřecího vývaru. Veškeré přísady kromě rybích medailonků se vaří přibližně po dobu pěti minut. Rozehřejte pařák a nalijte do něj horký vývar se všemi přísadami. Jakmile začne vývar vřít, přidejte rybí medailonky.

Další možnost představuje kuře na kustovnici. Potřebovat budete jedno menší kuře, čtyři lžíce kustovnice, sůl a vodu. Tímto pokrmem získáte celkově tonizující pokrm. Kuře musíte omýt a vložit ho do pekáče. Následně kuře posolte, posypte ho kustovnicí a podlijte horkou vodou. Kuře upečte dozlatova a na konci pečení klidně kuře polévejte a podlévejte vývarem.

Východní kuchyně kustovnici často používá, čehož je důkazem jidášovo ucho s kustovnicí ve woku, které si také můžete připravit. Pro přípravu využijete 200 gramů jidášova ucha, 20 gramů kustovnice, lžičku nasekaného zázvoru, lžičku medu, lžičku čínského vína, dvě lžíce hustého masového vývaru a lžíci oleje. Jidášovo ucho musíte blanžírovat doměkka v horké vodě. Dále také rozpalte olej ve woku a veškeré ingredience za stálého míchání rychle osmažte. Výsledný pokrm vyživuje slezinu, plíce, krav a celkově posiluje lidské tělo.

Z kustovnice se dá připravit i poměrně rychlá ranní snídaně. Využijete k tomu 300 gramů obilné kaše, čtyři lžíce kustovnice, dvě lžíce rozinek a šest vlašských ořechů. Jedná se o lehce stravitelný a zdraví prospívající pokrm. Rozinky spaříte vařící vodou a propláchnete i kustovnici. Vyloupané vlašské ořechy následně rozsekejte na drobné kousky a všechno dejte do misky, kam přisypte obilnou kaši. Následně zalijte takovým množstvím vařící vody, aby veškeré součásti jídla byly pod vodou. Vše důkladně promíchejte, aby se jednotlivé složky dobře navlhčily. Jídlo přiklopte a nechte odstavené asi po dobu pěti minut. Snídani můžete ještě přisladit medem, třtinovou melasou nebo obohatit dalším sušeným či kompotovaným ovocem.

Pro ukázku jsme vybrali jen několik receptů, ale kustovnice je skutečně variabilní a dá se využít při přípravě dalších pokrmů. Hlavní devízou je její efekt na lidské zdraví.